Vše o exurzi do Votic 29. 4. v sekci Založení společenství – Exkurze za dobrou praxí

Zápis společenství do rejstříku

Zápis společenství obcí do restříku

Svazek obcí nabývá postavení společenství obcí dnem nabytí právní moci rozhodnutí krajského úřadu o přiznání postavení společenství obcí (§ 53c). Postavení společenství obcí může svazek obcí nabýt také současně se svým vznikem. Údaj o postavení společenství obcí se zapisuje do stávajícího rejstříku dobrovolných svazků obcí vedeného dle § 49 odst. 4 zákona o obcích. Nevzniká tedy nový rejstřík, pouze se zápis rozšiřuje o další údaje. K podání návrhu lze použít vzor, jenž je přílohou tohoto metodického pokynu.

Navrhovatel

V případě transformace existujícího svazku je navrhovatelem tento svazek. Zástupcem navrhovatele bude statutární orgán nebo jiná osoba pověřená dle stanov příslušným orgánem svazku.

V případě prvozápisu společenství (spolu se vznikem svazku) podává návrh osoba uvedená v § 49 odst. 5 větě druhé, tedy osoba zmocněná obcemi, které jsou členy svazku. Toto zmocnění lze uvést ve smlouvě o vytvoření společenství, v zápisu z ustavujícího zasedání shromáždění starostů nebo jiném právním jednání vyjadřujícím vůli členských obcí.

§ 53c

(2) Žádost o přiznání postavení společenství obcí podává svazek obcí nebo osoba uvedená v § 49 odst. 5 větě druhé, pokud má svazek obcí nabýt postavení společenství obcí současně se svým vznikem. K žádosti přiloží

a) změnu stávajících stanov nebo nové stanovy, v nichž je uvedeno, že svazek obcí je společenstvím obcí, a v nichž jsou upraveny orgány podle § 53d, a

b) dokumenty prokazující splnění podmínek podle § 53b.

 

Lhůta pro podání návrhu

Novela zákona upřesňuje lhůtu pro zápis změn do rejstříku svazků. Konkrétně ustanovení § 49 odst. 5 věta poslední: Návrh změn údajů zapisovaných do rejstříku svazků obcí podává svazek obcí do jednoho měsíce ode dne, kdy změna nastala, tedy typicky měsíc ode dne jednání orgánu svazku, který předmětnou změnu schválil.

 

Obsah a forma žádosti

Žádost musí v první řadě splňovat obecné požadavky podání dle § 37 správního řádu, tedy identifikaci navrhovatele (viz výše) a příslušného krajského úřadu a dále konkrétní návrhy změn zápisu v rejstříku svazků. Další specifika obsahu žádosti vyplývají z relevantních ustanovení zákona o obcích. Obsahem návrhu by měla být výslovná žádost o přiznání postavení společenství obcí a zápis této změny do rejstříku svazků.

Do rejstříku svazků obcí se tak zapisuje:

  • název
  • sídlo svazku obcí
  • IČO
  • předmět činnosti svazku obcí
  • orgány, kterými svazek obcí jedná (statutární orgán)
  • jméno, příjmení a adresa bydliště osob vykonávajících působnost statutárního orgánu a údaje o dni vzniku nebo zániku jejich funkce
  • způsob jednání svazku navenek
  • den vzniku svazku obcí, případně den jeho zrušení s uvedením právního důvodu a den jeho zániku (výmazu)

 

V případě společenství obcí dále:

  • údaj o postavení svazku obcí jako společenství obcí, den nabytí tohoto postavení a den zániku tohoto postavení.
  • seznam členských obcí obsahující: název obce, IČO, údaj o dni vzniku a zániku členství

 

V případě transformace svazku na společenství obcí tedy nebude předmětem návrhu pouze žádost o přiznání postavení společenství obcí, ale také žádost o zapsání změn, které svazek učinil za účelem splnění zákonných kritérií – zejména změna názvu, případně předmětu činnosti a statutárního orgánu svazku.

 

Přílohy k návrhu

Zákon stanoví specificky pro žádost o přiznání postavení společenství obcí povinnost přiložit dokumenty prokazující splnění podmínek podle § 53b, tedy dokumenty prokazující splnění minimálních územních kritérií. Za splnění této podmínky lze považovat seznam členských obcí obsahující název a IČO členských obcí, datum vzniku a zániku členství (viz zapisované údaje dle § 49 odst. 4 zákona).

V případě prvozápisu bude stejně jako u DSO přílohou smlouva o vytvoření společenství obcí, stanovy a souhlasná stanoviska zastupitelstev dotčených obcí. Transformaci svazku bude vždy předcházet změna stanov, z toho důvodu bude přílohou návrhu vždy také změna stanov nebo úplné znění stanov nových.

 

Rozhodnutí o zápisu

Svazek obcí nabývá postavení společenství obcí dnem nabytí právní moci rozhodnutím krajského úřadu o přiznání postavení společenství obcí. V případě neúplnosti návrhu vyzve krajský úřad navrhovatele v přiměřené lhůtě k doplnění návrhu.

V případě, že bude žádost neúplná co do kritérií společenství obcí a navrhovatel tyto údaje nedoloží ani ve lhůtě stanovené výzvou, rozhodne registrující úřad tak, že zapíše svazek, ale v rozsahu žádosti o přiznání postavení společenství obcí zamítne. Proti rozhodnutí krajského úřadu se může společenství obcí odvolat prostřednictvím krajského úřadu k Ministerstvu vnitra.

Zákon nestanoví krajskému úřadu lhůtu pro provedení zápisu. Uplatní se tak obecná úprava správního řádu, dle které správní orgán vydá rozhodnutí bezodkladně (§ 71 odst. 1). V případě, že to není možné, platí pro vydání rozhodnutí obecná lhůta 30 dní od zahájení řízení, tedy doručení návrhu.

§ 53c

(1) Svazek obcí nabývá postavení společenství obcí dnem nabytí právní moci rozhodnutí krajského úřadu o přiznání postavení společenství obcí. Krajský úřad přizná svazku obcí postavení společenství obcí, jsou-li splněny podmínky stanovené v § 53b a 53d. Do rejstříku svazků obcí se zapíše údaj o postavení svazku obcí jako společenství obcí, den nabytí tohoto postavení a den zániku tohoto postavení. Postavení společenství obcí může svazek obcí nabýt také současně se svým vznikem.