Vše o exurzi do Votic 29. 4. v sekci Založení společenství – Exkurze za dobrou praxí

Co je společenství obcí?

Co je společenství obcí?

Institut společenství obcí je koncipován jako další možná platforma pro realizaci meziobecní spolupráce na dobrovolné bázi, a to v rámci správního obvodu obce s rozšířenou působností, přičemž se stanoví minimální počet participujících obcí.

Hlavním cílem společenství obcí je společný postup při zajišťování veřejných služeb v území, které jsou v kompetenci obcí a měst. Jedná se tedy o zajišťování koordinace veřejných služeb na území členských obcí a strategického rozvoje tohoto území.

Mezi oblasti společného zájmu patří především:

  • Odpady a odpadové hospodářství
  • Školství – základní školy a předškolní výchova
  • Sociální služby
  • Dopravní obslužnost, veřejná doprava
  • Cirkulární ekonomika
  • Rozvoj místní energetiky
  • Prevence klimatických změn
  • Správa veřejných ploch
  • Péče o krajinu

 

Dalším cílem je sdílení personálních a administrativních kapacit potřebných k zajištění kvalitního a efektivního výkonu veřejné správy, a tudíž administrativní odbřemenění malých obcí, které v Česku převažují. Prostřednictvím zaměstnance společenství obcí, sdíleného úředníka, může obec, která je členem tohoto společenství, vykonávat správní činnosti v samostatné i přenesené působnosti (ve vztahu k přenesené působnosti v základním rozsahu, vyjma na úseku volebních zákonů; nositelem působnosti je nadále daná obec).

Společenství obcí jako specifická forma dobrovolného svazku obcí je další možnou platformou pro realizaci meziobecní spolupráce (tedy i v případě společenství obcí se jedná o spolupráci obcí na dobrovolné bázi), vychází ze samostatné působnosti obcí a ochoty sdílení zkušeností, informací a zdrojů při řešení společných otázek, a to zejména v oblasti zajišťování vybraných veřejných služeb. Navrhovanou právní úpravou není dotčena neformální spolupráce mezi obcemi, tj. například výměna zkušeností nebo i stávající formální spolupráce obcí v rámci dobrovolných svazků obcí.

Obec může být členem pouze jednoho společenství. Tato podmínka neomezuje obce v možnosti podílet se na činnosti ostatních dobrovolných svazků obcí (např. stávajících jednoúčelových) či na jiných formách meziobecní spolupráce. Kromě spolupráce v rámci společenství obcí mohou obce i nadále vytvářet i jiné formy meziobecní spolupráce, a to i s přesahem přes hranice správního obvodu obce s rozšířenou působností. Je tak na obcích, aby si vyhodnotily přínosy jejich participace na jednotlivých formách meziobecní spolupráce.